
Vissa dagar minns man längre än andra och denna kommer jag nog aldrig att glömma! Idag var det öppen guidning och alla ombord utom en hade varit med tidigare. Underbart att så många kommer tillbaka år efter år, det värmer! Idag fokuserade vi på abborre med hopp om bonusgäddor. Nima, Toste, Jonas och Arvid hängde med ut. Nima drog några gäddkast i början med större beten men det stod snart klart att det var abborrarna som alla ville satsa på!
Förmiddagen gav ett fiske som nästan kändes overkligt. Det är väldigt få som fiskar abborre i skärgården på våren men hittar man bara rätt typ av ställen och teknik kan fisket storleksmässigt vara minst lika givande som på hösten och det märkte vi idag. Toste tog denna dag en gigantisk abborre på 1,84 kilo och dryga 50 centimeter (bild ovan). En otrolig glädje bröt ut i båten och grattiskramar delades ut till höger och vänster! Jag vet inte om det har tagits en större abborre någonsin på spö i Stockholms skärgård och det är sannolikt den största som tagits på fiskeguidning, definitivt på våren, under riktat fiske. Det känns nästan overkligt och oerhört glädjande att ha varit delaktig i detta!
Men det var inte den enda stora abborren idag. Topp 5 bestod av abborrar på 50, 45, 45, 43 och 43 centimeter. Det togs även några fina gäddor varav en över 90 centimeter. Alla fiskar släpptes åter och fick simma vidare! Jag postar några fler bilder från dagen nedan. Stort tack för idag och vi ses igen!





