
Ole, som brukar hänga med på öppen guidning ett par gånger om året, följde med på dagens öppna guidning och så gjorde även Johnny, Per och Jörgen.
Havsöringsfisket är tekniskt relativt svårt i det att man måste ha kontroll över sitt bete både ovan och under ytan. En av svårigheterna ligger i att hålla betet ovanför botten i det grunda vatten som man till 99 % fiskar i. Att snabbt sätta igång draget direkt när det landar och sedan hålla en hög hastighet som håller betet fritt från sjögräs som annars omöjliggör hugg under kasten eftersom en öring aldrig skulle hugga ett bete med växtlighet på sig. Det kräver en viss känsla och motorik och en av killarna som verkligen behärskar denna färdighet var Ole idag!
Ole plockade hela två öringar! Även Johnny och Per hade närkontakt med öring men dessa fastnade tyvärr inte på kroken ordentligt.

En jättetrevlig dag i båten. Stort tack till alla deltagare!